Koza kašmírská

6. ledna 2009 v 11:49 |  Naše zvířata
Koza byla od nepaměti hospodářským zvířetem v mnoha zemích světa. V zemích Afriky a Asie byla dokonce zvířetem hospodářsky nejvýznamnějším.
V našich zemích začala koza nacházet své příznivce po roce 1989. Vznikla řada velkochovů koz, zaměřených na produkci mléka a výrobu sýrů. Kromě toho se na vesnicích opět začala objevovat tato zvířata v roli zásobitelů rodiny mlékem. Bohužel, řada předsudků u nás přetrvala a mnohdy je kozí mléko, považované na západ od našich hranic za vzácnou surovinu, pouze potravou pro prasata.
Koza byla asi první zvíře, které si pračlověk ochočil a zdomácněl. Koza tedy provází člověka déle nebo stejně dlouho, jako jeho nejvěrnější pomocník pes. Další zmínky o domestikovaných zvířatech pochází z oblasti Jericha a Jordánska z období 5000 let př. Kr. Domestikovaná zvířata se rozšiřovala v oblastech Palestiny, Persie, Mezopotámie a postupně do Egypta a do Evropy. Na starých tabulkách a svitcích najdeme často vyobrazení dvou koz, stojících po stranách stromu na zadních nohách a okusujících větve a listí. Již ve starověku si lidé uvědomovali užitečnost koz při odstraňování křovin a náletových dřevin při přípravě půdy k obdělávání. V Evropě pochází nejstarší pozůstatky koz z osídlení z mladší doby kamenné z okolí Stuttgartu a ze Švýcarska.

V současnosti se udává, že ve světě je chováno více než 557 milionů koz, z toho převážná většina v tzv. rozvojových zemích pro produkci masa. V některých oblastech kryje kozí maso prakticky celou potřebu živočišných bílkovin a s výjimkou nejbohatších vrstev se bohatství jednotlivých rodin oceňuje podle počtu chovaných koz.Kašmírská koza pochází z chladných oblastí Kašmíru a dalších oblastí střední Asie, Indie a Tibetu. Má srst složenou ze dvou druhů chlupů, rovných pesíků a dlouhé, jemné a husté podsady, která se vyčesává a je známá jako kašmírová nebo tibetská vlna. V našich podmínkách se spíše uplatní její masná užitkovost a kůže ( kožešina ) jako dekorační doplněk.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama