Shetlandský pony

6. ledna 2009 v 10:54 |  Naše zvířata
Shetlandští poníci jsou potomci tundrového typu koní - ti přešli přes Skandinávii na Shetlandské ostrovy přibližně před 10 000 lety.


Shetlandi - jak se jim někdy zkráceně říká - se výborně přizpůsobili drsným povětrnostním podmínkám, které jsou typické pro kopcovité Shetlandské ostrovy, vzdálené přibližně 160 km od severního pobřeží Skotska. Jejich hustá srst, bohatá hříva i ocas, malá plocha těla - to vše sloužilo k jejich ochraně.


V 19. století byli shetlandi intenzivně využíváni při těžbě uhlí v důlních šachtách severní Anglie a byl vyvinut těžší typ, který dnes již vymizel. Ještě v roce 1957 bylo těchto důlních poníků na 11 000.
Základní zbarvení shetlandského ponyho je vrané (černé), běžní jsou ale i hnědáci, ryzáci a bělouši. Povoleni jsou také strakáči, piebaldové i skewbaldové. Srst se mění podle roční doby. V zimě je delší a dvojí (pesíky a podsada), v létě krátká a hladká.
Shetlandský poník má velkou sílu, která se promítá ve stavbě těla. Má zvláštně uzavřené nosní dutiny, které brání vdechovaní studeného vzduchu rovnou do plic, zahřívají jej - vzhledem k podmínkám na Shetlandských ostrovech, ze kterých tento pony pochází, je jasné, proč tomu tak je.Maximální hůlková výška je 110 cm, průměr se pohybuje kolem 102 cm. Shetlandští poníci menší jak 86 cm patří do skupiny miniaturních shetlandských poníků. Váží přibližně 100 kg.
Shetland je dlouhověký, otužilý, velmi skromný a schopný přežít v nejnepříznivějším prostředí. Nenáročný je také na potravu, je velmi dobře krmitelný. Občas bývá dosti mazaný - má svou hlavu a je těžké přesvědčit ho, aby šel někam, kam nechce.


Velice milý, dobrácký koník, houževnatý a učenlivý, přiměřeně temperamentní. Shetlandi jsou velmi inteligentní, přátelští, klidní, ideální pro děti jako první jezdečtí poníci. Shetlandský pony bývá někdy tvrdohlavý, tato vlastnost se dá ale výchovou velice ovlivnit a občas je dosti mazaný - má svou hlavu a je těžké přesvědčit ho, aby šel někam, kam nechce. Důležité také je ho nepodceňovat - oproti své velikosti má velikou sílu.

(zdroj Planeta zvířat)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ryzan ryzan | 6. července 2009 v 12:09 | Reagovat

Super fotky dobrého Shetlandského poníka Ryzáčka: http://curdto.rajce.idnes.cz/04-07-2009_Ryzacek_ve_vybehu_Mastov/

2 dotty dotty | Web | 7. září 2016 v 11:01 | Reagovat

pujcka 80000 pro kazdeho 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama